Producten

1GIS

1GIS is het (nieuwe) standaard geografisch informatiesysteem (GIS-systeem) van Rijkswaterstaat en het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat. Hiermee heeft 1GIS DTB (Digitaal Topografisch Bestand) KernGIS en Beheerkaart Nat (BKN) samengevoegd. Het vormt de basis voor het analyseren, beheren en onderhouden van geodetische data in het areaal. Daarnaast is het beheersysteem en database te gebruiken voor onderzoeken en het maken van begrotingen.

1GIS is een digitale kaart die de objecten als punten, lijnen of vlakken weergeeft. Aan ieder object zijn extra administratieve gegevens gekoppeld die opgevraagd kunnen worden en de mogelijkheid bieden voor diverse analyses. Voorheen zat dit onderdeel in de beheersystemen van KernGIS en Beheerkaart Nat (BKN).

Gebruikers van 1GIS zijn vooral overheden zoals provincies, gemeenten, waterschappen en andere bronhouders ter ondersteuning van het beheer en onderhoud van rijkswegen en rijksvaarwegen.

Toepassing

Na het uitvoeren van onderhoud of een herinrichting van een rijksweg of rijksvaarweg, winnen wij de nieuwe situatie in. Dit doen we met traditionele meetmethodes of door te scannen met onze Streetmapper-IV. Uit de ingewonnen data brengen wij de nieuwe situatie in het areaal in kaart. Wijzigingen aan rijkswegen en rijksvaarwegen worden door middel van mutatiesignalering opgezocht en administratieve gegevens worden toegevoegd aan assets. Een wijziging kan zijn: een nieuw object, een gewijzigd object of een verwijderd object in het areaal. 1GIS kan ook worden gebruikt als database bij natte districten – voorheen Beheerkaart Nat (BKN) of KernGIS NAT – voor bijvoorbeeld het aanleggen van geulen of het versterken van oevers langs rivieren.

Geomaat houdt 1GIS up-to-date

De mutaties, wijzigingen en overige informatie uit bijvoorbeeld As-builts van het gewijzigde object, verwerken wij 1GIS. Dit kan informatie zijn zoals kenmerken en de staat van onderhoud van het object.

De specialisten van Mobile Mapping gebruiken hiervoor ons eigen ontwikkelde toolingssoftware om de informatie voor deze kaarten efficiënt te verwerken. Deze software is gebaseerd op specificaties en eisen van Rijkswaterstaat. Vanuit de 3D-Pointcloud (3D-puntenwolk) karteren wij het vernieuwde areaal.

Het is van belang dat dit beheersysteem wordt bijgewerkt zodat de informatie over een bepaald object of areaal up-to-date is. Hierdoor is de informatie actueel en is het mogelijk om er berekeningen op uit te voeren. Wij noemen dit asset management.

1GIS valt onder het Opleverdossier.

Referentieprojecten

2025

  • DTB camera installaties politie
  • Opleverdossier Ring Zuid Groningen
  • DTB en BGT Afsluitdijk
  • Opleverdossier Groot Variabel Onderhoud WNN
  • A1 Apeldoorn-Twello
  • Opleverdossier N345 Brummen

2024

  • Heijmans – Levensduur Verlengend Onderhoud (LVO) Midden-Nederland-Zuid
  • DTB Rijkswaterstaat
  • A79 Maastricht – Heerlen

2023

  • N61
  • Levensduur Verlengend Onderhoud (LVO) Midden-Nederland
  • A79 Maastricht – Heerlen
  • Grensmaasproject Grevenbicht
  • Grensmaasproject Nattenhoven
Verder lezen Sluiten

Voordelen

  • alle actuele data, gegevens en tekeningen op één plek
  • informatie wat altijd up-to-date is door onze efficiënte asset management
  • het opleverdossier vanuit één beheersysteem voor meervoudige gebruik
  • wij gebruiken efficiënte, eigen toolingssoftware, gebaseerd op specificaties en eisen van Rijkswaterstaat

Wilt u meer weten over 1GIS en wat de mogelijkheden zijn? Ik vertel er graag meer over.

Romano Nagel

Romano Nagel

Projectleider Mobile Mapping